Zánět středního ucha u dětí

Příčinou zánětu středního ucha (ottitidy) bývá přestup infekce z oblasti nosohltanu do středouší. Eustachova trubice, která je u malých dětí krátká a úzká , nepředstavuje tak  pro choroboplodné zárodky, viry  tak velkou překážku. Zánětlivý otok vede k neprůchodnosti sluchové trubice a hromadění sekretu a hnisu ve středouší. Zde se jedná o hnisavý zánět středního ucha. 

Zánět středního ucha začíná zpravidla náhle. Dítě se probudí silnou bolestí ucha. Pláče, točí hlavičkou ze strany na stranu, starší děti si přikládají ručku na bolavé ucho. Kojenci se zánětem středního ucha jsou neklidní, špatně pijí, mohou mít  i průjem a horečku.

Během nachlazení mnoho dětí prodělá i katar středního ucha nebo sluchové trubice. Jedná se o nehnisavý zánět s městnáním sekretu ve středouší. Pokud se zánětlivý výpotek ve středouší hromadí delší dobu, stav se označuje jako serotympanon. Většinou jde o následek běžné infekce horních cest dýchacích.

Batolata a kojenci, jejichž sluchové trubice jsou krátké a úzké, bývají postiženi častěji nežli starší děti.

Bakterie nazývaná odborně  Streptococcus pneumoniae, pneumokok, způsobuje  dětem, ale také dospělým  nejčastěji obtíže především v podobě zánětu středního ucha. Proti těmto potížím pomůže očkování proti pneumokokům, které velmi často stojí za záněty středního ucha.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *